Česká správa sociálního zabezpečení informuje o používání nového tiskopisu „Přehled o výši pojistného„ od 1. 1. 2013

Zavedením důchodového spoření podle zákona č. 426/2011 Sb., o důchodovém spoření, přijetím zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření a zákona č. 399/2012 Sb., o změně zákonů v souvislosti s přijetím zákona o pojistném na důchodové spoření, je s účinností od 1. 1. 2013 novelizován zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.

 

Touto novelizací se mj. v ustanovení § 7 odst. 1 písm. b) nově stanovuje sazba pojistného u zaměstnance, která činí (1) 6,5 % z vyměřovacího základu u zaměstnance, který není v rozhodném období účasten důchodového spoření, (2) 3,5 % z vyměřovacího základu u zaměstnance, který je v rozhodném období účasten důchodového spoření, a zároveň v novém § 9a se zaměstnavateli ukládá povinnost v případě, že aspoň jeden zaměstnanec je účasten důchodového spoření, je povinen na tiskopisu „Přehled o výši pojistného„ uvádět též úhrn vyměřovacích základů zaměstnanců, kteří jsou účastni důchodového spoření.

 

V souvislosti s touto změnou právní úpravy je nově upraven tiskopis „Přehled o výši pojistného„ pro rok 2013, a to tak, že se samostatně vykazuje úhrn vyměřovacích základů a pojistného u zaměstnanců bez účasti na důchodovém spoření (6,5 %) a samostatně u zaměstnanců s účastí na důchodovém spoření (3,5 %) a zároveň se samostatně vykazuje také úhrn vyměřovacích základů všech zaměstnanců a pojistné ve výši 25 % (popř. 26 %), které je povinen platit zaměstnavatel.

 

Nový tiskopis, který bude umístěn na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení v části „Nemocenské pojištění„ > „Tiskopisy„, je třeba použít poprvé při vykázání pojistného za kalendářní měsíc leden 2013, tedy v období od 1. do 20. února 2013. Od tohoto měsíce již nelze používat tiskopisy používané pro kalendářní roky 2012 a dříve.

 

K nové úpravě tiskopisu „Přehled o výši pojistného„ Českou správu sociálního zabezpečení vedla také skutečnost, že novelizací vyhlášky č. 383/2009 Sb., o účetních záznamech je mj. požadována samostatná analytická evidence pro předpisy pojistného za zaměstnance a samostatná analytická evidence pro předpisy pojistného zaměstnavatelů.

 

Upozornění pro zaměstnavatele:

Česká správa sociálního zabezpečení upozorňuje zaměstnavatele, kteří si pro kalendářní rok 2012 stanovili zvýšenou sazbu pojistného ve výši 26 % z vyměřovacího základu /§ 7 odst. 1 písm. a) bod 2. zákona č. 589/1992 Sb., v platném znění/, že tato zvýšená sazba pojistného pro ně platí pouze pro tento rok. Pokud budou splňovat stanovené podmínky a budou chtít zvýšenou sazbu pojistného používat i v roce 2013, musí tuto skutečnost písemně oznámit příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (Pražské správě sociálního zabezpečení, Městské správě sociálního zabezpečení Brno) nejpozději do 20. ledna 2013. K písemnému oznámení učiněnému po tomto dni se nebude přihlížet. Obdobně to platí i pro zaměstnavatele, kteří si chtějí nově stanovit tuto zvýšenou sazbu pojistného pro rok 2013.

 

 

 

Daňový balíček přehledně:

Zvýšení obou sazeb daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent v letech 2013 až 2015. Sjednocení sazeb na úrovni 17,5 procenta se odkládá na rok 2016.

 

Zavedení tzv. solidární daně z příjmu fyzických osob. V letech 2013 až 2015 budou fyzické osoby platit sedmiprocentní daň z příjmů nad úrovní čtyřnásobku průměrné měsíční mzdy (zhruba 100 tisíc korun měsíčně).

 

Omezení výdajových paušálů pro živnostníky. U příjmů z podnikání podle zvláštních předpisů (například lékaři, advokáti, exekutoři) a u výnosů z autorských práv budou paušály v absolutní výši omezeny na 800 000 korun a u příjmů z pronájmu majetku zařazeného do obchodního majetku na 600 000 korun.

Osoby využívající výdajové paušály navíc nebudou moci uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě a na manžela či manželku bez vlastních příjmů, pokud budou mít příjmy pouze z podnikatelské a jiné výdělečné činnosti.

 

V letech 2013 až 2015 se zruší sleva na dani z příjmů fyzických osob pro důchodce.

 

Zrušení takzvané zelené nafty. Zákon pro příští rok sníží vratku části spotřební daně z nafty pro zemědělce z 60 na 40 procent. Od roku 2014 ji zruší úplně.

 

Zvýšení daně z převodu nemovitostí ze současných tří procent na čtyři procenta.

 

Pro roky 2013 až 2015 budou zrušeny takzvané stropy pojistného na veřejné zdravotní pojištění.

 

Změna rozpočtového určení daní. Kraje budou nově dostávat menší podíl z vybraných daní, aby větší výnos z vyšší DPH a daně z příjmu zaměstnanců připadl státu.

 

Technická novela zákona o DPH:

 

Status nespolehlivého plátce může podle novely získat ten plátce DPH, který závažným způsobem neplní své povinnosti ve vztahu ke správci daně. Firmy, které by s takovým plátcem obchodovaly, by se vystavily riziku ručení za nezaplacenou DPH. Zda je obchodní partner firmy důvěryhodný, bude možné zjistit v seznamu zveřejňovaném finančními úřady.

 

Norma rovněž pro většinu podnikatelů zavádí povinnost podávat od roku 2014 přiznání k DPH elektronicky. Opatření se nebude vztahovat na drobné živnostníky a firmy s obratem do šesti milionů korun ročně. Nicméně od roku 2013 jsou papírové a elektronické daňové doklady formálně rovnocenné.

 

 

 

Změny v daňové a pojistné oblasti, které připravila vláda pro roky 2013 až 2015

Část navrhovaných opatření má vstoupit v účinnost příští rok. Některá opatření mají mít ale jen omezenou účinnost, a to po dobu mezi lety 2013 až 2015.

 

Zvýšení sazeb DPH

Pro roky 2013 až 2015 dojde ke zvýšení obou sazeb DPH o jedno procento, tedy na21% a 15%. Od roku 2016 se sazby sjednotí na 17,5 %.

 

Solidární zvýšení daně

Daň z příjmů fyzických osob (15 %) se zvýší o 7 % z rozdílu mezi součtem dílčího základu daně podle § 6 a § 7 a 48násobkem průměrné mzdy (maximální vyměřovací základ sociálního pojištění) stanovené podle zákona upravující pojistné na sociální zabezpečení. Bude platit pro roky 2013 až 2015.

 

Omezení výdajových paušálů

Stávající výše výdajových paušálů bude zachována. U činností spadajících do paušálů ve výši 40 %, resp. 30 % bude absolutní výše odpočtu prostřednictvím paušálu omezena 800 tis. Kč, resp. 600 tis. Kč (tedy maximálním možným odpočtem rovným 40 %, resp. 30 % z mezního příjmu stanoveného ve výši 2 mil. Kč). U činností spadajících do paušálů ve výši 40 a 30 procent (svobodná povolání, autorské honoráře či příjmy z pronájmu) je však nově půjde využít pouze u příjmů nepřesahující dva miliony korun
V případě souběhu příjmů z více druhů činností, přičemž u některých poplatník bude využívat paušál a u některých ne, bude nárok na daňové úlevy zachován, pokud součet základů daně s využitím paušálu bude nižší než 50 procent součtu základů daně bez využití paušálu.

Od roku 2013 bez časového omezení.

 

Zrušení slevy při uplatnění paušálu

Uplatní-li poplatník výdaje procentem z příjmů a součet dílčích základů, u kterých byly výdaje tímto způsobem uplatněny, je vyšší než 50 % celkového základu daně, nemůže

  1. využít slevy na manželku (manžela),
  2. uplatnit daňové zvýhodnění na dítě.

Od roku 2013 bez časového omezení.

 

Zrušení základní slevy pro pracující důchodce

V roce 2008 bylo důchodcům umožněno uplatňovat základní slevu na dani. Vláda ji chce od roku 2013 (do roku 2015) pro důchodce opět zrušit.

 

Zavedení srážkové daně vůči daňovým rájům

V současné době se na příjmy zahraničních daňových rezidentů uplatňuje srážková daň ve výši 15 %. S účinností od roku 2013 (bez časového omezení) chce vládat zvýšit sazbu této daně na úroveň 35 %.

 

Zvýšení daně z převodu nemovitosti

Od roku 2013 (bez časového omezení) dojde ke zvýšení daně z převodu nemovitostí o jeden procentní bod (ze 3 % na 4 %).

 

Snížení a zrušení vratky spotřební daně z nafty

Osoby provozující zemědělskou prvovýrobu budou mít v roce 2012 nárok na vrácení 40 % (dosud 60 %) spotřební daně z motorové nafty a 57 % (dosud 80 %) spotřební daně z tzv. směsné nafty, které byly prokazatelně spotřebovány pro zemědělskou prvovýrobu. Od roku 2014 se navrhuje zrušení tzv. zelené nafty.

 

Zruší se strop na zdravotní pojištění

V současnosti činí strop pro sociální pojištění 48násobek průměrné mzdy a pro zdravotní pojištění 72násobek průměrné mzdy. Pro roky 2013 až 2015 by měl být strop pro zdravotní pojištění zrušen.

 

Uplatnění daně na tiché víno

Od roku 2014 bez časového omezení.

 

Daň z příjmů fyzických osob

Od roku 2014 bude zvýšena z 19 % na 20 %.

Daň z příjmů právnických osobo zůstane zachována na 19 %.